See Matteus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "Matteüs"
},
"expansion": "Dutch Matteüs",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch Matteüs.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Afrikaans entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "af",
"name": "Biblical characters",
"orig": "af:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "21 2 7 28 2 3 2 5 25 2 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 1 6 28 1 3 1 6 25 1 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Matthew (evangelist)"
],
"id": "en-Matteus-af-name-NSfRxP75",
"links": [
[
"Matthew",
"Matthew"
]
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "et",
"name": "Biblical characters",
"orig": "et:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"id": "en-Matteus-et-name-MnXL1yiG",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "22 78",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Given name forms: Madi, Madis, Maido, Mait, Mati"
],
"id": "en-Matteus-et-name-4neAfWm7",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Madi",
"Madi"
],
[
"Madis",
"Madis"
],
[
"Maido",
"Maido"
],
[
"Mait",
"Mait"
],
[
"Mati",
"Mati"
]
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fo-decl-proper-noun-s-indef",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "Matteusi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "Matteusar",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "proper noun",
"g": "m"
},
"expansion": "Matteus m",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matteus",
"2": "Matteus",
"3": "Matteusi",
"4": "Matteusar, Matteus"
},
"name": "fo-decl-proper-noun-s-indef"
},
{
"args": {
"1": "Matteus",
"2": "Matteus",
"3": "Matteusi",
"4": "Matteusar, Matteus",
"def_indef": "indefinite",
"number": "singular"
},
"name": "fo-decl-proper-noun"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Faroese given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Faroese male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "21 2 7 28 2 3 2 5 25 2 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 1 6 28 1 3 1 6 25 1 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Matteus-fo-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Matthaeus"
},
"expansion": "Latin Matthaeus",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "Ματθαῖος"
},
"expansion": "Ancient Greek Ματθαῖος (Matthaîos)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "מַתִּתְיָהוּ",
"sc": "Hebr",
"tr": "mattiṯyāhū"
},
"expansion": "Biblical Hebrew מַתִּתְיָהוּ (mattiṯyāhū)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin Matthaeus, from Ancient Greek Ματθαῖος (Matthaîos), from Biblical Hebrew מַתִּתְיָהוּ (mattiṯyāhū).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Matteus",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matteu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biblical characters",
"orig": "fi:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"id": "en-Matteus-fi-name-MnXL1yiG",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"tags": [
"error-lua-exec"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Normal given name forms: Matias, Matti"
],
"id": "en-Matteus-fi-name-OjR29cBY",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Matias",
"Matias"
],
[
"Matti",
"Matti"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑtːeus/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝t̪ːe̞us̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑtːeus"
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "no",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian",
"lang_code": "no",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "no",
"name": "Biblical characters",
"orig": "no:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"id": "en-Matteus-no-name-MnXL1yiG",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Norwegian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Normal given name forms: Mathias, Mats, Mads"
],
"id": "en-Matteus-no-name-lpILUbzt",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Mathias",
"Mathias"
],
[
"Mats",
"Mats"
],
[
"Mads",
"Mads"
]
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "Matteus m",
"name": "pt-proper noun"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "21 2 7 28 2 3 2 5 25 2 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 1 6 28 1 3 1 6 25 1 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, variant of Mateus"
],
"id": "en-Matteus-pt-name-zS4DNohJ",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Mateus",
"Mateus#Portuguese"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"forms": [
{
"form": "Matteus",
"tags": [
"genitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "Matteus",
"g": "c",
"head": ""
},
"expansion": "Matteus c (genitive Matteus)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "c"
},
"expansion": "Matteus c (genitive Matteus)",
"name": "sv-proper noun"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "sv",
"name": "Biblical characters",
"orig": "sv:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"id": "en-Matteus-sv-name-MnXL1yiG",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"tags": [
"common-gender"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Swedish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swedish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "31 69",
"kind": "other",
"name": "Swedish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Normal given name forms: Mattias, Mathias, Mats"
],
"id": "en-Matteus-sv-name-X6gu8LuI",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Mattias",
"Mattias"
],
[
"Mathias",
"Mathias"
],
[
"Mats",
"Mats"
]
],
"tags": [
"common-gender"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q9027 (swe)-Moonhouse-Matteus.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/19/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/19/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav.ogg"
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "Matteüs"
},
"expansion": "Dutch Matteüs",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch Matteüs.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Afrikaans entries with incorrect language header",
"Afrikaans lemmas",
"Afrikaans proper nouns",
"Afrikaans terms derived from Dutch",
"Afrikaans terms inherited from Dutch",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"af:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Matthew (evangelist)"
],
"links": [
[
"Matthew",
"Matthew"
]
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian proper nouns",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"et:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
"Estonian given names",
"Estonian male given names"
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Given name forms: Madi, Madis, Maido, Mait, Mati"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Madi",
"Madi"
],
[
"Madis",
"Madis"
],
[
"Maido",
"Maido"
],
[
"Mait",
"Mait"
],
[
"Mati",
"Mati"
]
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fo-decl-proper-noun-s-indef",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "Matteusi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "Matteusar",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "proper noun",
"g": "m"
},
"expansion": "Matteus m",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matteus",
"2": "Matteus",
"3": "Matteusi",
"4": "Matteusar, Matteus"
},
"name": "fo-decl-proper-noun-s-indef"
},
{
"args": {
"1": "Matteus",
"2": "Matteus",
"3": "Matteusi",
"4": "Matteusar, Matteus",
"def_indef": "indefinite",
"number": "singular"
},
"name": "fo-decl-proper-noun"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese given names",
"Faroese lemmas",
"Faroese male given names",
"Faroese masculine nouns",
"Faroese proper nouns",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Finnish terms derived from Biblical Hebrew",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtːeus",
"Rhymes:Finnish/ɑtːeus/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Matthaeus"
},
"expansion": "Latin Matthaeus",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "Ματθαῖος"
},
"expansion": "Ancient Greek Ματθαῖος (Matthaîos)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "מַתִּתְיָהוּ",
"sc": "Hebr",
"tr": "mattiṯyāhū"
},
"expansion": "Biblical Hebrew מַתִּתְיָהוּ (mattiṯyāhū)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin Matthaeus, from Ancient Greek Ματθαῖος (Matthaîos), from Biblical Hebrew מַתִּתְיָהוּ (mattiṯyāhū).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matteuksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matteuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matteuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Matteus",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matteu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"tags": [
"error-lua-exec"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
"Finnish given names",
"Finnish male given names"
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Normal given name forms: Matias, Matti"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Matias",
"Matias"
],
[
"Matti",
"Matti"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑtːeus/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝t̪ːe̞us̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑtːeus"
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Norwegian entries with incorrect language header",
"Norwegian lemmas",
"Norwegian proper nouns",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "no",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matteus",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian",
"lang_code": "no",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"no:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
"Norwegian given names",
"Norwegian male given names"
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Normal given name forms: Mathias, Mats, Mads"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Mathias",
"Mathias"
],
[
"Mats",
"Mats"
],
[
"Mads",
"Mads"
]
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "Matteus m",
"name": "pt-proper noun"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese given names",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese male given names",
"Portuguese masculine nouns",
"Portuguese proper nouns",
"Portuguese uncountable proper nouns"
],
"glosses": [
"a male given name, variant of Mateus"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Mateus",
"Mateus#Portuguese"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "Matteus"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Swedish common-gender nouns",
"Swedish entries with incorrect language header",
"Swedish lemmas",
"Swedish proper nouns"
],
"forms": [
{
"form": "Matteus",
"tags": [
"genitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "Matteus",
"g": "c",
"head": ""
},
"expansion": "Matteus c (genitive Matteus)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "c"
},
"expansion": "Matteus c (genitive Matteus)",
"name": "sv-proper noun"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"sv:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Matthew."
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Matthew",
"Matthew"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Matthew."
],
"tags": [
"common-gender"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
"Swedish given names",
"Swedish male given names"
],
"glosses": [
"a male given name, rare in this form. Normal given name forms: Mattias, Mathias, Mats"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Mattias",
"Mattias"
],
[
"Mathias",
"Mathias"
],
[
"Mats",
"Mats"
]
],
"tags": [
"common-gender"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q9027 (swe)-Moonhouse-Matteus.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/19/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/19/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav/LL-Q9027_%28swe%29-Moonhouse-Matteus.wav.ogg"
}
],
"word": "Matteus"
}
Download raw JSONL data for Matteus meaning in All languages combined (27.4kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Matteus",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Matteus",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.